• NOVABUD2
 • spac
 • garstka
 • dekra1

f  y    AKmedia  kino  bus   ochrona

 • reklama-g24.jpg
piątek, 12 czerwca 2020 09:42

Czego nie robić, gdy kupuje się samochód używany? 

Samochód używany to kusząca alternatywa dla nowych samochodów prosto z salonu. Auto używane jest o wiele tańsze, nawet gdy było kupione jedynie 2-3 lata wcześniej, a jego stan techniczny jest niemalże nienaganny. Niestety, z zakupem auta z drugiej ręki wiążą się też pewne problemy. Czego nie robić, gdy kupuje się samochód używany?

Najtaniej nie oznacza najlepiej

Dla niektórych kupujących samochód najważniejsza rolę gra cena. Kierowanie się nią jest słuszne, jednak zwracanie uwagi wyłącznie na ten aspekt jest nierozsądne. Najtańsze auta zwykle są w bardzo złym stanie technicznym, a ich wiek przekracza kilkanaście lat. Takie pojazdy szybko się psują i wymagają ciągłych napraw. Niekiedy zdarza się, że auto jest tak uszkodzone, że usunięcie usterek jest niemożliwe. Wyjątkowo tanie, stare samochody mogą być nawet zagrożeniem na drodze, dlatego powinno się ich unikać.
Znacznie rozsądniejsze jest negocjowanie ceny po wybraniu samochodu w lepszym stanie technicznym. Na sprzedawacz.pl znajdzie się wielu sprzedawców, z którymi ustali się korzystne warunki zakupu każdego pojazdu. Negocjacje umożliwiają zbicie ceny samochodu o co najmniej kilka procent, a w niektórych przypadkach nawet o 15-20 procent ceny początkowej.

Skupianie się tylko na jednym modelu

W przypadku zakupu samochodu używanego zwykle lepiej jest pozwolić sobie na pewną elastyczność niż stawiać wyłącznie na jeden model auta. Gdy chce się kupić konkretny model lub markę pojazdu, można szukać samochodu dla siebie przez wiele tygodni, a czasem i miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza mało popularnych aut, które wyprodukowano w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast skupienie się na konkretnych cechach pojazdu. Jeżeli kupującemu zależy na samochodzie 5-drzwiowym lub modelu kombi, powinien skupić się przede wszystkim na takim pojeździe, a nie na tym, by był wyprodukowany przez konkretną markę.

Większa elastyczność w wybieraniu samochodu używanego na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/ sprawia, że znajdzie się znacznie więcej ciekawych ofert. Każdego dnia będzie się miało do przejrzenia nawet kilkadziesiąt nowych ogłoszeń z całego kraju, wśród których szybko wybierze się dokładnie takie auto, o jakim się marzyło.

Poszukiwanie samochodu z dala od miejsca zamieszkania

Poszukiwanie samochodu do kupienia w innej części kraju z jednej strony jest kuszące, z drugiej- generuje szereg problemów. Przede wszystkim zakup pojazdu kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania utrudnia oględziny, a także zachęca do kupna, nawet gdy auto będzie w niezadowalającym stanie technicznym. Gdy przejedzie się kilkaset kilometrów, by obejrzeć samochód, zwykle nie chce się wracać z pustymi rękami. Wielu kupujących jest skłonnych  w takiej sytuacji przymknąć oko na usterki techniczne oglądanego samochodu. Dodatkowo wyjazd generuje koszty, które sięgają nieraz kilkuset złotych.
Szukając pojazdu w pobliżu miejsca zamieszkania, znacznie łatwiej jest umówić się na jego oględziny. Auto można obejrzeć często jeszcze tego samego dnia lub w innym pasującym terminie. 

Brak sprawdzenia historii pojazdu

Zanim podpiszę się umowę ze sprzedawcą, powinno się sprawdzić dokładnie historię wybranego pojazdu. Można to zrobić dzięki numerowi VIN, który powinien udostępnić kupującemu każdy uczciwy właściciel pojazdu (więcej o numerze VIN można przeczytać na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/historia-pojazdu-sprawdzanie-vin.html). Rezygnując ze sprawdzenia numeru VIN, traci się szansę, by uchronić się przed ewentualnym zakupem samochodu pochodzącego z kradzieży. Dodatkowo VIN umożliwia sprawdzenie, czy i kiedy pojazd brał udział w kolizjach, kiedy był serwisowany itp. 

Zakup samochodu bez umowy

Choć taka sytuacja to rzadkość, wciąż można znaleźć osoby, które chciałyby kupić samochód używany bez umowy. Taka transakcja jest wyjątkowo nierozsądna. Umowa stanowi zabezpieczenie dla obu stron, a także dowód na zakup za określoną cenę. Dokument jest niezbędny w urzędzie skarbowym do obliczenia podatku od wzbogacenia, a także w dziale komunikacji do zarejestrowania auta i pozyskania nowych tablic rejestracyjnych. Jeżeli dokona się zakupu samochodu używanego bez umowy, będzie się mieć sporo problemów bez względu na to, ile zapłaci się za pojazd. Wzór dobrze skonstruowanej umowy znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html.

Równie nierozsądne jest zaniżanie ceny zakupu pojazdu na umowie lub spisywanie umowy z datą inną niż w rzeczywistości. Decydując się na spisanie umowy z datą wsteczną, można sporo stracić, gdy samochód przed przekazaniem nowemu właścicielowi został wykorzystany w celach przestępczych lub wziął udział w wypadku drogowym. Problemy pojawią się również, gdy ubezpieczenie OC przestało obowiązywać zanim zgodnie z umową kupujący nabył pojazd - przed sprzedażą to sprzedawca powinien ubezpieczyć auto i zapłacić karę za brak ważnej polisy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MRozycka.jpg
 • TMoraski.jpg
 • AFilipczak.jpg
 • matuszewska.png
 • stepniak.png
 • 20201020_102639.jpg
 • toruniewska.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin