• MAJOR
  • Sławek2
  • kardia
  • kutno1

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

  • Dekra2.png
  • nagrobki.png
  • SoftNet2.png
  • BANER-G24.jpg
sobota, 12 stycznia 2019 11:41

11 lutego 2019 Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Są wśród nas osoby starsze, samotne, chore lub niepełnosprawne. Warto, aby w tym dniu i każdego następnego być z nimi.

Czasami wystarczy uśmiech, aby zagościła radość w sercu drugiej osoby. Życie ludzkie to chwile szczęścia, ale i smutku. Każdy z nas niesie Krzyż. Czasami jest on bardzo ciężki. Czujemy bezsilność i bezradność oraz smutek i przygnębienie. Obecność kochającego serca może pomóc. Ale bywa różnie. Może nie być kochającego serca, osoby. Są tacy, którzy lekceważą nasze cierpienie i ból. Nie ma innej drogi szczęścia jak trwać z Maryją stanąć przy Krzyżu i trwać. Z czasem powrócą siły, mrok życia minie i przyjdzie słońce.

„ My w ogóle jesteśmy społeczeństwem poobijanym. Życie duchowe najczęściej to jest zawierzenie swojej patologii Panu Jezusowi” .

Osoby starsze i niepełnosprawne są tacy jak każdy. Czasami wystarczy gest i ciepłe słowo, aby ulżyć w ich cierpieniu. Przecież życie może być o wiele piękniejsze kiedy będziemy dla siebie mili i uczynni.

11 lutego to ważna data w kalendarzu. Światowy dzień chorego jest ogłoszony, aby wspierać takie osoby i by w ten sposób im pomóc. Nagłośnienie danej sytuacji pomaga. Zapominamy o drugim. Jeżeli jest słabszy, straszy i samotny jest niepotrzebny. A przecież niejednokrotnie to ta osoba nam pomagała, kiedy była w pełni sił. Wychowywała, dała jeść, przewijała, pomagała w lekcjach, a kiedy starość lub choroba zapukała do drzwi my ją opuszczamy. Tak być nie może. Wiele się pisze, słucha i dalej można zauważyć jak społeczeństwo traktuje osoby niepełnosprawne czy starsze. Może to stereotypy lub myślimy że ta ich „choroba” przejdzie na nas. A prawda jest taka, że kto tak myśli jest egoistą i sam jest samotny w sercu jak chrześcijanin. Każdy człowiek zasługuje na godność. Życie z szacunkiem i poszanowaniem drugiego.

„Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez sługę Bożego Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w 11 rocznicę zamachu na jego życie na Placu Świętego Piotra. Ojciec Święty wyznaczył datę 11 lutego na coroczne jego obchody. Jest to dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, ustanowionego na pamiątkę Jej pierwszego objawienia dziewczynie Bernadetcie Soubirus w Grocie Massabielskiej w 1858 roku.Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, Jan Paweł II podkreślił, iż „ ma on na celu uwrażliwieniu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomaganiu chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”.

Organizację Światowych Dni Chorego powierzono Papieskiej Radzie Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jest to dykasteria Kurii Rzymskiej, powołana do istnienia przez Jana Pawła II w dniu 11.II.1985 roku, jako wyraz Jego szczególnej troski o chorych i tych, którzy im służą wiedzą medyczną i poświęceniem. Wierna wskazaniem swego Założyciela, Papieska Rada od 1993 roku czuwa nad organizacją światowych obchodów Dnia Chorego. Za każdym razem odbywają się one na innym kontynencie i w innym kraju, zwykle przy jakimś znanym ośrodku kultu maryjnego.

W orędziu na I Światowy Dzień Chorego, który miał miejsce w Lourdes w 1993 roku Jan Paweł II napisał: „Sanktuarium u stóp Pirenejów wydaje się być świątynią ludzkiego cierpienia. Sanktuarium maryjne w Lourdes, jedno z najbliższych chrześcijanom, jest miejscem i jednocześnie symbolem nadziei i łaski pod znakiem akceptacji i ofiarowania zbawczego cierpienia. Razem z Najświętszą Dziewicą Maryją — jak on na Kalwarii, gdzie wzniósł się krzyż Jej Syna — stajemy przy krzyżach uczynionych z bólu i samotności wielu braci i sióstr, których pragniemy umocnić, których cierpienia pragniemy dzielić, aby w duchowej łączności z całym Kościołem przedstawić je Panu życia”. 15.08.2004 roku podczas ostatniej pielgrzymki do Lourdes, jako „ chory pośród chorych”, Sługa Boży dodał, że właśnie tutaj „ Maryja chciała okazać swoją macierzyńską miłość szczególnie wobec chorych i cierpiących”.

Renata Mielniczuk

Czytany 718 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+3 # tami 2019-01-17
IM więcej chorych z nienawiści tym bardziej chore komentarze , prawda panie fakt ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Arek 44 2019-01-16
No faktycznie jest w tym kraju bardzo chory człowiek. ..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Fakt 2019-01-17
Bolek? :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Chyży ruj 2019-01-17
Nie. Nie Bolek a Jarek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Ironia 2019-01-17
....jednak to prawda,że sami się rodzą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Pogoda Gostynin z serwisu
Lisek
Retro
ksiegowi
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok