• euromedia
 • kutno1
 • dekra1
 • OSKP

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

PUBLICYSTYKA

PORADY PRAWNE

ANIMAL GHOST

 • Sawa
  Sawa Znacie ten fragment piosenki ”… do serca przytul psa…”?…
 • Kordia
  Kordia Wierzycie w Wielkanocnego zajączka? Ja może zajączkiem nie jestem,…
 • Robin
  Robin Miniaturowy, spokojny i nieśmiały – niezauważalny Robin szuka domu.

PARTNERZY

 • BANER-G24.jpg
 • kwojtalik.png
 • nagrobki.png
wtorek, 17 lipca 2018 19:14

Obchody jubileuszu 60-lecia powstania Lwówianki Lwówek

W 2018 roku Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Lwówianka Lwówek obchodzi jubileusz 60-lecie istnienia – jest jednym z najdłużej działających wiejskich klubów sportowych w regionie.

Założony został jako Ludowy Zespół Sportowy Lwówek w dn. 29 stycznia 1958 roku (żyją dwie osoby z grona założycieli: Franciszek Bujakowski oraz Jan Olczak).

Kulminacją organizowanych przez Lwówiankę obchodów jubileuszu będą dwie wakacyjne imprezy na boisku w Lwówku (gm. Sanniki, pow. gostyniński): Międzypowiatowy Turniej Piłkarski o Puchar 60-lecia Lwówianki Lwówek, który odbędzie się 22 lipca br. oraz X Piknik Rodzinny LZS w Lwówku, który odbędzie się 29 lipca br. Jubileusz objął honorowym patronatem Starosta Powiatu Gostynińskiego p. Tomasz Matuszewski.

Turniej rozpocznie się w niedzielę 22 lipca o godz. 12:00 (zakończy ok. godziny 18:00). W imprezie weźmie udział sześć drużyn klubowych: Lwówianka (pow. gostyniński), Witonianka Witonia (pow. łęczycki), Dąbrowianka Dąbrowice (pow. kutnowski), Zjednoczeni Bulkowo (pow. płocki), Wisła Sobowo (pow. płocki), Unia Czermno (pow. płocki). Rozegrany zostanie też Mecz Pokoleń, w którym zmierzą się zespoły oldbojów i juniorów Lwówianki. Zwieńczeniem zawodów będzie barwna ceremonia wręczenia jubileuszowego trofeum, nawiązująca charakterem do tych z cyklicznie organizowanych turniejów o Puchar Lwówka. Dla kibiców obecnych na Turnieju organizatorzy przewidują dodatkowe atrakcje – pyszną grochówkę oraz konkursy z nagrodami.

W niedzielę 29 lipca br. odbędzie się jubileuszowy X Piknik Rodzinny LZS w Lwówku. Poprzedzi go msza św. w kościele pw. MB Częstochowskiej w Lwówku celebrowana o godz. 10:15 w intencji dziękczynnej. Następnie od południa na boisku Lwówianki wolontariusze klubu prowadzić będą konkursy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. O godz. 15:00 Piknik zostanie oficjalnie otwarty. Na scenie głos zabiorą przedstawiciele władz Lwówianki oraz zaproszeni goście, odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom i zawodnikom, zostaną też przyznane wyróżnienia dla dobroczyńców klubu. Po części oficjalnej podziwiać będzie można występy artystów ludowych oraz wykonawców disco polo. Wieczorem planowany jest specjalny pokaz w wykonaniu mistrza Polski w futbolowym freestyle’u (sztuczki piłkarskie) oraz zabawa taneczna pod chmurką. Piknikowi towarzyszyć będą – jak co roku – dodatkowe atrakcje w postaci karuzeli, dmuchanych zamków, stoisk z zabawkami, lodami i watą cukrową, jak również ogródek piwny.

Lwówianka Lwówek pozostaje – od momentu likwidacji Szkoły Podstawowej w Lwówku w roku 2005 – główną instytucją organizują życie społeczne we wsi. Skupia się na zagospodarowywaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz integracji społeczności lokalnej. Klub jest członkiem Mazowieckiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe oraz Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Lwówianka posiada obecnie trzy drużyny piłkarskie:

seniorów (Płocka Klasa B), juniorów (II Liga Okręgowa Juniorów Starszych) oraz nowo powołany zespół orlików (Płocka Liga Orlik U-11).

W roku 2008 roku obchodzono hucznie jubileusz 50-lecia Lwówianki, nadano wówczas klubowi sztandar w całości ufundowany przez społeczność Lwówka i sąsiednich miejscowości. Sztandar powstał w tej samej pracowni co sztandary dla CWKS Legia Warszawa czy Biura Ochrony Rządu. Wyróżniono również zasłużonych piłkarzy i działaczy (m.in. odznaczeniami Krajowego Zrzeszenia LZS oraz Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej).

Klub Lwówianka nie osiąga w ostatnich latach spektakularnych wyników sportowych, jednak słynie z prężnej działalności w sferze pozasportowej. Zrealizował m.in. dwa projekty w ramach programu „Równać szansę” (lata 2004-2005) prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży; projekt w ramach programu „Nasza wieś, naszą szansą” (w roku 2007) prowadzonego przez Fundację Wspomagania Wsi. Od 2008 roku organizowane są Pikniki Rodzinne LZS w Lwówku (otwarte, niekomercyjne imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym i integracyjnym, promujące zdrowy styl życia i twórczość ludowych zespołów artystycznych). Od roku 2009 organizowane są Międzypowiatowe Turnieje Piłkarskie o Puchar Lwówka (dwie edycje dofinansował Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego w ramach konkursu w obszarze „Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej”). W 2017 roku klub włączył się w akcję profilaktyki raka piersi w ramach akcji „Różowa Kartka Życia” organizowaną przez „Fundację Piłka jest Piękna”. W roku 2018 Lwówianka, jako jeden z nielicznych wiejskich klubów sportowych w regionie płockim, samodzielnie zdobyła środki finansowe w ministerialnym programie „Klub 2018” – pozwoliły one powołać w Lwówku zespół piłkarski w kat. orlików U-11.

W Lwówiance dużą wagę przykłada się do pracy społecznej – ani zarząd, ani zawodnicy nie otrzymują wynagrodzenia w żadnej formie. Klub skupia wiele osób zaangażowanych w życie lokalnej społeczności i aktywnych obywatelsko – zawodnicy i działacze udzielają się np. w życiu parafialnym oraz w jednostkach OSP. Wiceprezes klubu jest członkiem Komisji Sportu Wiejskiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

Praca społeczna działaczy i sportowców Lwówianki jest doceniana. Klub uzyskał w ostatnich latach szereg wyróżnień. Do najważniejszych należy zdobyta w 2009 roku nagroda w konkursie „Karol” na najlepszą inicjatywę z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży w środowisku wiejskim, realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe (2. miejsce na Mazowszu i 25. w Polsce). W 2011 roku działającą przy klubie młodzieżową grupę wolontariuszy pn. „Przyjaciele Lwówianki” uhonorowano wyróżnieniem w ramach zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.

Największą bolączką klubu pozostaje wciąż niezmodernizowane boisko piłkarskie w Lwówku – władze gminy Sanniki, która jest właścicielem obiektu, nie podjęły jak dotąd (mimo składanych przez dekadę obietnic) wysiłku zw. z realizacją tej niezbędnej dla poprawy poziomu sportowego i dalszej popularyzacji sportu inwestycji. Zdecydowały się jednak na modernizację obiektu sportowego w Sannikach, gdzie klub piłkarski działa ledwie od trzech lat i nie prowadzi żadnej drużyny młodzieżowej.

"MATERIAŁ PRASOWY. Autor: Konrad Burdyka".

lw1

Czytany 1817 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Pogoda Gostynin z serwisu
OSKP Lisek
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok